Wiadomości z Pyskowic

Czym kierować się wybierając sprzedawcę gazu?

  • Dodano: 2019-09-04 12:45

Zarządzając budżetem, zarówno firmowym czy domowym, warto zadbać o obniżenie kosztów stałych. Opłaty za gaz mogą stanowić wysokie obciążenie dla budżetu w skali roku. Dlatego przemyślana zmiana sprzedawcy błękitnego paliwa może pozwolić na spore oszczędności.

Sprzedawcę gazu mogą wybrać zarówno klienci biznesowi jak i indywidualni odbiorcy. Według danych Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki od początku monitorowania procesu do końca II kwartału 2019 r. z przywileju zmiany sprzedawcy gazu skorzystało już 218 577 uprawnionych odbiorców. Wyboru nowego sprzedawcy warto dokonać świadomie, analizując oferty różnych podmiotów świadczących usługi sprzedaży paliwa gazowego na rynku. 

Cena

Decydującym kryterium, dla którego zazwyczaj podejmujemy decyzję o zmianie sprzedawcy jest cena. Jednak przed wypowiedzeniem umowy, warto dokładnie policzyć ponoszone dotychczas koszty, oszacować zakres zapotrzebowania na paliwo gazowe i uwzględnić w obliczeniach wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej. Kalkulacja porównawcza pomiędzy dotychczas ponoszonymi wydatkami, a nową ofertą, pozwoli na określenie skali oszczędności i wybór firmy, która proponuje najkorzystniejsze warunki. Warto też sprawdzić w jaki sposób wysokość cen będzie zmieniać się w czasie trwania umowy. Najkorzystniejsze oferty gwarantują stałą cenę przez cały okres obowiązywania kontraktu.

Zmiana sprzedawcy

Proces zmiany sprzedawcy gazu powinien przebiegać płynnie i bez zbędnych formalności. Warto wybrać przedsiębiorstwo obrotu energią, które w imieniu klienta przeprowadzi wszelkie czynności związane z dotychczasową obsługą, czyli rozwiąże obowiązującą umowę z zachowaniem terminu jej wypowiedzenia i poinformuje Operatora Systemu Dystrybucyjnego o zmianie. Umożliwi to płynne przejście pomiędzy zakończeniem dotychczasowej umowy a rozpoczęciem obowiązywania nowego kontraktu. Trzeba również pamiętać, że zmiana sprzedawcy gazu nie wiąże się dla klienta z żadnymi kosztami. Atrakcyjną ofertę w zakresie sprzedaży gazu dla firm, proponuje firma Po Prostu Energia. Zobacz: https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/. Proste zasady, konkurencyjna cena, realne oszczędności i wysoki standardy obsługi klienta - wszystkie te elementy wyróżniają Spółkę na rynku sprzedawców gazu.

Umowa

Podpisując umowę z nowym podmiotem, warto zwrócić uwagę na różne postanowienia zawarte w umowie. Kluczowe jest sprawdzenie warunków związanych z rozwiązaniem umowy. W szczególności warto wiedzieć, czy sprzedawca przewidział kary umowne za jej wcześniejsze wypowiedzenie, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Ważną kwestią jest również określenie, jak stawki za gaz będą się kształtować w czasie trwania umowy. Czy mogą być podwyższane? Czy sprzedawca gwarantuje stałą stawkę przez cały okres umowny? Czynnikiem mającym spory wpływ na wysokość rachunków jest również wartość opłaty abonamentowej. 

Czas trwania umowy

Najczęściej sprzedawcy oferują zawarcie umowy na okres 12, 24 lub 36 miesięcy. Umowa na dłużej, korzystna jest przede wszystkim w przypadku gwarancji niezmiennej ceny w czasie całego okresu jej obowiązywania. W świetle informacji o zbliżających się podwyżkach cen energii, stała cena gazu powinna przynieść spore oszczędności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.