Wiadomości z Pyskowic

Czym jest areator?

  • Dodano: 2020-03-18 11:00

Po zimowym przestoju, wiosenne prace ogrodowe warto rozpocząć od zadbania o wygląd trawnika. Żywozielona murawa sprawi, że na jej tle fantastycznie będą prezentować się pozostałe rośliny. Co zrobić by po zimowej wegetacji wspomóc odnowę trawy?

Aerator - niezbędny sprzęt w pięknym ogrodzie

Proces aeracji polega na napowietrzaniu gleby za pomocą specjalnego przyrządu nazywanego aeratorem. Urządzenie wyposażone w kolce lub niewielkie rurki nakłuwa powierzchnie trawnika co powoduje rozluźnienie ziemi. Dzięki temu powietrze o wiele łatwiej dostaje się do korzeni, a zbita po zimie trawa łatwiej i szybciej się odświeża. Aeracja mocno poprawia regenerację roślin - luźniejsze podłoże trawnika jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne jak deptanie. Regularne stosowanie aeratora zmniejsza także ilość namnażających się chwastów. Ponadto niewielkie otwory tworzone przy użyciu tego urządzenia wpływają korzystnie na lepsze rozprowadzanie wody do korzeni.

Rodzaje aeratorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń z tej kategorii:

  1. aeratory bez napędu - manualne,
  2. aeratory elektryczne,
  3. aeratory spalinowe.

 W przypadku pierwszej kategorii najczęściej spotkać się można z wersja tego urządzenia w postaci nakładki na buty lub specjalnego walca wyposażonego w odpowiedniej długości kolce. Aeracja manualna jest dość czasochłonna i wymagająca wysiłku (szczególnie w przypadku korzystania z urządzenia montowanego do obuwia), dlatego najlepiej sprawdzi się w niewielkich ogródkach. Przy okazji jest to świetna metoda na zwiększenie aktywności fizycznej!

Wielką zaletą aeratorów zasilanych elektrycznie jest to, że pozwalają pracować na znacznie większym terenie przy jednocześnie mniejszym wysiłku. Wśród tego rodzaju urządzeń znajdziemy aeratory akumulatorowe oraz zasilane kablem. W przypadku tych drugich należy pamiętać o ograniczeniu wynikającym z ciągłej konieczności dostępu do źródła prądu. Te zasilane baterią wymagają z kolei regularnego ładowania. Maszyny ogrodnicze tego typu sprawdzą się w ogrodach średniej wielkości. Są stosunkowo ciche i nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. 

Ostatnia grupa to przyrządy spalinowe. Najlepsze rozwiązanie w przypadku dużych obszarów pracy - w zależności od pojemności mogą być stosowane na powierzchniach powyżej kilkuset metrów kwadratowych. Urządzenia te są jednak o wiele bardziej hałaśliwe i niestety ich użytkowanie wiąże się z wytwarzaniem szkodliwych spalin. Niekiedy można natknąć się na wersję tego urządzenia 2 w 1, tj. aerator i wertykulator.

Jak prawidłowo przeprowadzić aeracje?

Najczęściej wykonuje się aerowanie trawnika w sezonie wiosennym, jednak tzw. płytką aeracje można przeprowadzić kilka razy w roku. Niekiedy zaleca się także wykonanie tego zabiegu przed zimą. 

Pracę najlepiej rozpocząć od skoszenia trawy i zebrania pozostałości. Gleba powinna być wilgotna, ale nie całkowicie mokra dlatego w zależności od potrzeb dobrze jest wcześniej podlać trawnik. Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do nakłuwania ziemi. Głęboką aeracje (otwory około 7-9cm) najlepiej przeprowadzać urządzeniem elektrycznym lub spalinowym, szczególnie jeśli gleba jest mocno zbita. Po zakończeniu, zaleca się zastosowanie nawozu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.