Wiadomości z Pyskowic

Czy wiesz, jak powstaje whisky?

  • Dodano: 2020-06-05 11:00

Whisky jest jednym z tych trunków, z którymi wiąże się wiele zwyczajów, a sam napój przez wiele osób jest uznawany za kultowy. Są różne sposoby podawania jej – zarówno w czystej postaci, jak i w drinkach. Niektórzy koneserzy uznają wyłącznie określone sposoby przygotowywania whisky za właściwe – np. z odrobiną wody źródlanej, która nieco zmienia aromat. Zanim jednak zostanie zabutelkowana, przechodzi przez skomplikowany etap produkcji.

 

Pierwszy etap: suszenie zbóż

Podobnie jak wiele innych mocnych alkoholi, whisky powstaje na bazie destylatu wytworzonego ze zboża. Już na tym etapie pojawiają się czynniki, które decydują o ogromnej różnorodności tego napoju. Mimo, że whisky zasadniczo składa się z jęczmienia, drożdży i wody, to sposób uprawy, gatunek i metoda suszenia jęczmienia ma ogromny wpływ na ostateczny rezultat. Jęczmień wykorzystywany w produkcji whisky jest wędzony w torfowym dymie. Rodzaj torfu, a więc aromat dymu również wpływa na smak napoju. Wielu producentów whisky ma stałych dostawców jęczmienia, dzięki czemu mają pewność odpowiedniej jakości zboża.

Słodowanie whisky

Aby powstał alkohol, konieczne jest rozpuszczenie cukrów zawartych w zbożach – w tym celu wysuszone zboża mieli się i zalewa gorącą wodą. Do tak powstałej brzeczki dodaje się drożdże, i po kilku dniach powstaje słaby alkohol, mniej więcej o mocy piwa. Kolejnym etapem jest destylacja, czyli „wyizolowanie” alkoholu.

Każda destylarnia ma własne procedury, przez co już na tym etapie powstają różne whisky. Gotowe destylaty rozcieńcza się wodą, a następnie beczkuje lub przekazuje producentom, którzy często mieszają kilka, a nawet kilkadziesiąt rodzajów destylatu, by uzyskać pożądany smak.

O różnych rodzajach whisky i znaczeniu jej pochodzenia można przeczytać więcej np. tu: https://swiat-whisky.sklep.pl/49-whisky. Warto wiedzieć, że whisky i whiskey to nie do końca to samo – oryginalna „szkocka” faktycznie powstaje wyłącznie w Szkocji, poza tym bardzo podobna w charakterze produkowana jest w Irlandii oraz... Japonii. Amerykańska whiskey często powstaje na bazie kukurydzy, choć często słód jęczmienny jest równie istotnym składnikiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.