Wiadomości z Pyskowic

Co warto wiedzieć na temat kołatania serca ?

  • Dodano: 2017-11-16 13:15, aktualizacja: 2017-11-16 16:58

Uczucie kołatania serca, to uciążliwy objaw kardiologiczny, który dotyczy coraz większej liczby Polaków. Podczas kołatania serca dochodzi do zaburzenia rytmu jego pracy. Wówczas można zaobserwować zwiększoną częstotliwość skurczów mięśnia sercowego, która objawia się przyspieszonym tętnem oraz wrażeniem kołatania w klatce piersiowej, czasem również w okolicach gardła i szyi.

Objawom tym często współtowarzyszą inne symptomy takie jak ból głowy, bladość, osłabienie czy zmniejszona koncentracja. Jeśli kołatanie serca jest następstwem występującej choroby dodatkowo może wystąpić utrata przytomności, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, zlewne poty oraz zaburzenia oddychania.

Skąd się biorą zaburzenia rytmu pracy serca – czyli przyczyny kołatania serca

Kołatanie serca jest następstwem zaburzenia przewodzenia elektromagnetycznego w obrębie komórek mięśnia sercowego. Dezintegracji ulega bowiem powstawanie oraz rozprzestrzenianie się impulsów elektromagnetycznych odpowiedzialnych za kurczenie oraz rozkurczanie się serca.

Zazwyczaj serce bije miarowo w tempie 60 do 80 uderzeń na minutę. W nocy podczas snu serce zwalnia, a tętno spada do około 40 – 60. Z kolei wysiłek fizyczny, stres, strach lub nawet podekscytowanie, czyli wszelkie skrajne stany emocjonalne, mogą w naturalny sposób przyspieszać tempo pracy serca, dlatego też nie każdy epizod kołatania serca ma charakter zmian patologicznych w organizmie.

Kołatanie serca przyczyny

Przyczyn kołatania serca jest naprawdę wiele poczynając od tych fizjologicznych, które nie wymagają konsultacji z lekarzem, a skończywszy na poważnych schorzeniach zagrażających zdrowiu, a nawet życiu.

Kołatanie serca może być spowodowane zachwianiem gospodarki elektrolitowej organizmu np. brakiem potasu i/lub sodu. Z sytuacją tą mamy do czynienia w wyniku silnej biegunki, podczas wymiotów lub wskutek intensywnego pocenia w upalne dni. Zdarza się to także w następstwie nadmiernego spożycia alkoholu, czego konsekwencjami są odwodnienie oraz zaburzenia elektrolitów. Przypadłość ta ma nawet swoją nazwę i określana jest mianem „zespołu sobotniej nocy”.

Jak można dowiedzieć się z portalu http://dbamoserce.pl/zakochany-niekoniecznie-przyczyny-szybkiego-bicia-serca/ uczucie kołatania serca może wystąpić także w wyniku nadmiernego spożycia kofeiny, obecnej w kawie lub innych energetykach, nikotyny, tabletek odchudzających i narkotyków. Zjawisko to bardzo często występuje także na tle psychologicznym. O ile odseparowany epizod kołatania serca o znanej przyczynie nie jest niczym groźnym, to częste napady bez wiadomego czynnika je wywołującego są stanem, którego nie można bagatelizować. Kołatanie serca może być bowiem objawem poważniejszej choroby takiej jak arytmia, w tym migotanie przedsionków, refluks, przepuklina czy nadczynność tarczycy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.