Wiadomości z Pyskowic

Co to jest głowica termostatyczna i jak działa?

  • Dodano: 2020-06-04 13:45

Głowica termostatyczna to stosunkowo proste urządzenie, które reagując na zmianę temperatury wody wewnątrz kaloryfera zwiększa, lub zmniejsza jej przepływ. Kiedy woda w kaloryferze osiągnie odpowiednią temperaturę, ogranicza jej przepływ, a kiedy spadnie poniżej jej – otwiera. Całość działa całkowicie mechanicznie, a więc głowica nie wymaga dodatkowego zasilania. Urządzenia te stały się obecnie nie tylko popularnym, ale także obowiązkowym rozwiązaniem w budownictwie wielorodzinnym.

Głowica termostatyczna – jak to działa?


Zasadniczym elementem głowicy jest sprężysty mieszek, który wypełniony jest cieczą o bardzo dużej rozszerzalności cieplnej. Mieszek ten w przypadku, gdy temperatura wody w kaloryferze osiąga pewną wartość rozszerza się i zamka jej przepływ. Z kolei w sytuacji, w której temperatura wody spada, element kurczy się i otwiera obwód. Urządzenie wyposażone jest w dodatkową regulację, dzięki której zakres temperatur dla zamykania i otwierania obwodu wody zmienia się. Dlatego właśnie temperaturę na głowicy termostatycznej można swobodnie regulować. Warto pamiętać, że oprócz głowic klasycznych, w sprzedaży i użyciu obecne są również głowice sterowane elektronicznie. Tutaj otwieraniem i zamykaniem obwodu steruje odpowiednio zaprogramowany procesor. Urządzenia takie d działania potrzebują dodatkowego zasilania w postaci wymiennej baterii.

Do czego potrzebna jest głowica termostatyczna?


Głowica termostatyczna montowana jest na każdym kaloryferze i służy do ustawiania zadanej dla danego urządzenia temperatury. Jednocześnie niektóre nowoczesne głowice nie mają możliwości zmniejszenia temperatury do zera i wyłączenia kaloryfera. Wiąże się to z regulacjami prawnymi stosowany,mi w budownictwie zbiorowym, które zobowiązują właścicieli mieszkań do ogrzewania ich w sezonie grzewczym w przynajmniej minimalnym stopniu. Warto pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania całego układu grzewczego w mieszkaniu koniecznej jest odpowiednie ustawienie nie tylko głowicy, ale i urządzenia grzewczego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.