Wiadomości z Pyskowic

Alkohole, w tym alkohol izopropylowy w kosmetykach

  • Dodano: 2018-05-30 14:45

Alkohole od bardzo długiego czasu uważane są za jednej z najbardziej szkodliwych substancji w składzie kosmetyków. W związku z tym, pewnie jeżeli czytasz skład masz w głowie zakodowaną tę informację. Od razu odkładasz produkt na półkę, gdy tylko zobaczysz, że w jego składzie znajduje się wspomniany wcześniej alkohol. Czy jest to dobra taktyka? Nie bardzo. Jasne, część z nich ma działanie wysuszające na skórę lub włosy i bardziej szkodzi, niż pomaga. Jednak niektóre alkohole, w tym alkohol izopropylowy, nie tylko nie są groźne, ale wręcz mogą polepszyć działanie kosmetyku. Na przykład alkohol cetylostearylowy ma działanie zmiękczające i nawilżające. Pomocna w utrzymaniu odpowiedniego stanu Twojej cery może być również gliceryna. Do czego stosowane są alkohole w kosmetyce? Których z nich trzeba unikać, a których szukać w kosmetykach? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak wykorzystywane są alkohole w kosmetykach?
Alkohole znajdują się w składzie praktycznie każdego kosmetyku. Są na przykład w kremach do twarzy, żelach pod prysznic, farbach do włosów i pastach do zębów. Dzieje się tak dlatego, że mają bardzo wiele korzystnych właściwości.
 

Alkohol izopropylowy ma właściwości konserwujące
Najważniejszym środkiem konserwującym jest alkohol propylowy. Dzięki niemu nie musimy co chwilę kupować nowych kosmetyków. Pomaga w ich utrwaleniu. Pozostałe środki konserwujące używane w kosmetykach to między innymi Benzyl Alcohol, czyli alkohol benzylowy i Ethanol, czyli etanol. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat alkoholu izopropylowego, to sprawdź stronę dystrybutora dodatków spożywczych do żywności.

Funkcje emulgujące alkoholi
Emulgatory to substancje, które wiążą wodę z tłuszczami. Nadają kosmetykom właściwą konsystencję. Można do nich zaliczyć na przykład Cetearyl Alcohol, Lanolin Alcohol, czyli mieszaninę alkoholi lanolinowych albo Stearyl Alcohol, czyli alkohol stearynowy.
 

Czym są emolienty?
To substancje, które pośrednio nawilżają skórę albo włosy, jak również zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Tworzą na ich powierzchni cienką barierę okluzyjną. Te związki są też emulgatorami.
Nie można zapomnieć o rozpuszczalnikach i substancjach zapachowych

Rozpuszczalniki to substancje wykorzystywane między innymi w tonikach. Można do nich zaliczyć na przykład Propylene Glycol, czyli glikol propylenowy, Alcohol Denat., czyli alkohol denaturowany lub po prostu Alcohol (etanol). Natomiast substancje zapachowe to między innymi Anise Alcohol, czyli alkohol anyżowy, Cinnamyl Alcohol, czyli alkohol cynamonowy oraz Amylcinnamyl Alcohol, czyli alkohol amylocynamonowy.

Ostatnia grupa to humektanty
Są to substancje o działaniu higroskopijnym. Przyciągają cząsteczki wody oraz wiążą je w trwały sposób we włosiu lub naskórku. Można do nich zaliczyć między innymi Glycerin, czyli glicerynę, cukry proste, w szczególności Glucose, czyli glukozę, Fructose, czyli fruktozę. Co więcej, Sacharose, czyli sacharozę, jak również Propylene Glycol, czyli glikol propylenowy oraz Butylene Glycol, czyli glikol butylenowy.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Hulda Clark

    Brednie. Alkohol izopropylowy jest rakotorczą toksyną.Z każdym użyciem takiego kosmetyku alkohol ten przenika w głąb organizmu obciązając go, powodując wiele dolegliiwości. Wraz z bakteriami , rozpu[...]nikami i pasozytami jest przeczyną powstawania nowotworu w oraganiżmie człowieka.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.