W dobie galopujących cen energii dodatkowej wartości nabiera inwestycja wykonana kilka lat temu. Instalacja fotowoltaiczna, która pojawiła się na dachu urzędu miejskiego w ramach modernizacji obiektu, pokrywa aż 20 proc. zapotrzebowania jednostki na prąd, co rocznie daje oszczędności dziesiątek tysięcy złotych! Zdając sobie sprawę z tych korzyści samorząd rozwija swój program zielonej energii.
Instalacja zasilająca urząd miejski produkuje rocznie ok. 21 tys. kWh. Budynek zużywa w tym samym czasie ok.100 tys. kWh, więc energia elektryczna ze słońca wystarcza aż na ok. 20 proc. zapotrzebowania. W 2022 sumaryczne zużycie wyniosło ok. 105 tys. kWh, z czego ok. 84 tys. kWh zakupiono za kwotę ok. 136 tys. zł. Gdyby nie fotowoltaika, rachunki obciążające budżet byłyby o ok. 33 tys. zł wyższe.
Ale korzyści ekonomiczne to nie jedyne zalety rozwiązania. Zyskiem ekologicznym jest oczywiście czystsze powietrze – o tyle mniej CO2 w atmosferze, ile powstałoby rocznie przy produkcji 21 tys. kWh w elektrowni na węgiel.
Pyskowicka zielona energia
Zielona energia popłynie już niedługo w kolejnych miejskich budynkach. W instalację o mocy 15 kW został wyposażony dawny dworzec, czyli powstająca Stacja Kultury. Ogniwa fotowoltaiczne pojawią się również na budynkach Szkoły Podstawowej nr 3 i hali sportowej w ramach ich modernizacji.
Warto podkreślić, że wszystkie instalacje powstały z dofinansowaniem – modernizacja budynku urzędu oraz rewitalizacja dawnego dworca posiadają dotacje z z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego, a odnowienie szkoły i areny widowiskowej przebiega z wykorzystaniem wsparcia z programu Polski Ład.