Wiadomości z Pyskowic

Wraca połączenie Pyskowice - Pyskowice Miasto. Kolej ogłosiła przetarg w tej sprawie

  • Dodano: 2023-02-21 06:30, aktualizacja: 2023-02-20 18:35

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła 17 lutego przetarg na opracowanie dokumentacji odbudowy jednotorowego połączenia ze stacji Pyskowice do przystanku Pyskowice Miasto w ramach rządowego programu Kolej Plus.

Inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców

Blisko 5-kilometrowa linia kolejowa nr 198, która powstała w latach 60. ub. wieku, została zamknięta w 2000 r. Przystanek Pyskowice Miasto był przez lata jednym z końcowych w dawnej sieci kolejowych połączeń regionalnych w dzisiejszym woj. śląskim. Podobną rolę odgrywa w aktualnych planach - odbudowa linii będzie służyć przywróceniu połączenia na trasie: Katowice - Gliwice - Pyskowice Miasto.

Samorządowi Pyskowic zależy na odbudowie połączenia. Dzięki niemu trasa wybranych kursów obecnego głównego połączenia aglomeracyjnego Kolei Śląskich S1 (relacji Częstochowa - Katowice - Gliwice) mogłaby dalej, przez Gliwice Łabędy docierać do centrum tego miasta. Podczas podpisania umowy z PLK na realizację projektu Kolei Plus w listopadzie ub. roku burmistrz Adam Wójcik przekonywał, że przywrócenie tego połączenia jest dla Pyskowic jak skok cywilizacyjny.

"Zintegrowany system komunikacji, park and ride, szybkie i ekologiczne przemieszczanie się do centrum Metropolii, jest kluczowe dla rozwoju Pyskowic. Połączenie kolejowe daje nam możliwość zdywersyfikowania trudnej już dziś sytuacji na drogach wlotowych i wylotowych z miasta. Biorąc pod uwagę, że większość aktywnych zawodowo pyskowiczan pracuje w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu czy Katowicach - tą inwestycją dajemy im możliwość tańszego i komfortowego przemieszczania się" - mówił A. Wójcik.

Odcinek jest piątym z siedmiu projektów z woj. śląskiego realizowanych w programie Kolej Plus, w którym ruszył przetarg na dokumentację. Dotyczą one bezpośrednio obszaru Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii i wiążą się z projektem Kolei Metropolitalnej - oparcia transportu publicznego o kolej. Liderem jest GZM, która zapewnia samorządowy udział finansowy w Kolei Plus. Do sześciu projektów Kolei Plus o szacunkowej wartości 1,65 mld zł wkład Metropolii to ok. 317 mln zł. Dzięki nim ma zostać odbudowanych, rozbudowanych lub przywróconych ruchowi pasażerskiemu ok. 100 km torów, a także powstać 14 przystanków osobowych.

Jak wynika z platformy zamówień PLK, oferty na zaprojektowanie odbudowy połączenia można składać do 22 marca br.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również