Wiadomości z Pyskowic

Urząd inwestuje w dostępność dla wszystkich

  • Dodano: 2022-10-06 07:00, aktualizacja: 2022-10-05 23:12

Winda, dodatkowe pętle indukcyjne, oznakowania w alfabecie Braille’a to udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach, które pojawią się w urzędzie miejskim już przyszłym roku. Projekt to kolejny krok poszerzający dostępność usług publicznych dla wspomnianej grupy. Inwestycję w większości sfinansują środki z grantu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które miasto właśnie pozyskało.

Kolejny krok do dostępności

Samorząd od dłuższego czasu realizuje założenia planu zapewnienia dostępności osobom z niepełnosprawnością. Służy temu sukcesywne stopniowe dostosowywanie budynku urzędu do potrzeb takich osób. Z myślą o osobach poruszających się na wózkach wykonano m.in. podjazd, toaletę, poszerzenie części otworów drzwiowych w pomieszczeniach obsługi petentów na parterze. Pojawiła się też pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących, a odpowiednio kontrastową kolorystykę wnętrz zastosowano z myślą o osobach niedowidzących. W przyszłym roku czeka kolejny etap prac.

W tym kroku zaplanowano m.in. budowę i montaż windy dla osób o różnych typach niepełnosprawności – kabina będzie posiadać drzwi w szerokości umożliwiającej wjazd wózków, zewnętrzny i wewnętrzny panel sterujący na obniżonej wysokości wraz z przyciskami o wypukłych opisach i cyfrach w alfabecie Braille’a), wreszcie system informacji głosowej. Szyb powstanie w zachodnim skrzydle budynku.

W ramach dostosowań przewidziano ułatwienia dla osób niedosłyszących. Wzmacniające sygnał aparatów słuchowych pętle indukcyjne pojawią się w głównych miejscach obsługi: w Urzędzie Stanu Cywilnego, wydawania dowodów osobistych, meldunkach, obsługi najemców, w kasie oraz Biurze Obsługi Interesanta. Budynek zostanie również wyposażony w przenośne pętle indukcyjne, w razie potrzeby do zastosowania doraźnie w pozostałych pomieszczeniach. Jednocześnie, aby ułatwić uczestnictwo osobom niedosłyszącym posiedzeniach Rady Miejskiej, przewiduje się wyposażenie sali sesyjnej we wzmacniacz pętli indukcyjnej, który pokryje sygnałem całe pomieszczenie.

Wzrośnie również dostępność urzędu pod kątem osób niedowidzących i niewidzących. Otrzymają one narzędzia orientacji w budynku w postaci planów tyflograficznych, czyli przestrzennych, trójwymiarowych modeli rozkładu pomieszczeń w urzędzie, z zaznaczeniem dróg ewakuacyjnych oraz poprzez oznaczenie pokoi numerami (lub innymi informacjami) w alfabecie Braille’a, łącznie z drzwiami toalet czy w rejonie windy.

Koszty inwestycji oszacowano na blisko 317 tys. zł, z czego najwięcej (niemal 252 tys. zł) na budowę windy. Aż 80 proc. potrzebnej sumy pochodzić będzie z dofinansowania w ramach programu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez PFRON. Wykonanie prac zaplanowano w pierwszej połowie przyszłego roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również