Od kilku lat trwa odwrót wcześniejszej tendencji. Mieszkańcy miast uciekają na wieś, kupują działki rekreacyjne, starają się o kontakt z naturą. W ten trend wpisuje się także opcja posiadania własnego stawu. Jest to pomysł atrakcyjny dla wielu osób, zwłaszcza że obecnie uproszczono procedury w tym zakresie. Łatwiej i bez wielu formalności (w tym bez pozwolenia) można w wielu sytuacjach wybudować staw na gruncie rolnym. Warto jednak przemyśleć taki pomysł pod wieloma względami. O tych kwestiach mówi dzisiejszy artykuł.
Budowa stawu i zgłoszenie
Jeżeli planujemy założenie stawu, który będzie napełniany tylko wodami opadowymi, roztopowymi albo gruntowymi, często wystarczy, że złożymy zgłoszenie wodnoprawne. Dotyczy to sytuacji stawu nieprzekraczającego powierzchni 1000 m2 i głębokości 3 m. Mowa o tym w art. 394 Prawa wodnego. Spełnienie powyższych wymagań technicznych przy posiadaniu gruntu rolnego nie wymaga zatem decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia robót budowlanych.Zgłoszenia wodnoprawnego, o którym mowa, dokonuje się w siedzibie kierownika nadzoru wodnego. Konieczne jest wniesienie adekwatnej opłaty. Nie należy zapominać o dołączeniu odpowiednich dokumentów, do których zaliczamy np. operat wodnoprawny.Wszystkie te zasady związane z formalnościami przy zakładaniu stawu dotyczą zbiorników, które budujemy bez użycia elementów budowalnych. Jeśli wykorzystamy takie części, wówczas będziemy musieli załatwić formalności w odniesieniu do innych ustaw. Podobnie w sytuacji, w której nasz staw będzie (choćby częściowo) zasilany wodą ze studni lub z rzeki.
Zobacz też: Staw bez pozwolenia
Wyroby budowlane używane podczas zakładania stawu
Inwestycja, jaką jest założenie stawu, często jednak zakłada konieczność użycia i zastosowania różnych wyrobów budowlanych. Zaliczamy do nich takie produkty jak folie uszczelniające dno, zastawki itd. Wówczas, jeśli używa się tych elementów, należy postępować zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 32 ustawy Prawo budowlane – gdyż staw staje się formalnie budowlą. Zgodnie z tym przepisem jednak nie musimy potrzebować ani zgłoszenia robót, ani pozwolenia na budowę – jeśli staw nie będzie większy niż 1000 m2 i głębszy niż 3 metry oraz nie będzie położony na gruntach rolnych. Zgodnie z opisanym przepisem, jak się okazuje, wielu inwestorów może założyć staw na swojej działce praktycznie bez formalności. Trzeba jednak spełnić wymienione warunku – w kwestii powierzchni, głębokości i posiadania gruntu rolnego.
Budowa stawu na posiadanej nieruchomości rolnej
Dzięki nowym przepisom inwestorzy – posiadacze ziemi rolnej – mogą w łatwy sposób założyć staw na swoim gruncie. Możliwe jest wybudowanie całkiem sporego zbiornika bez praktycznie żadnych trudnych formalności. Jak już było wspomniane, istotne dla wyboru ścieżki postępowania jest to, czy staw zostaje założony z wykorzystaniem elementów budowlanych. Jeśli nie są w użyciu – inwestor opiera się na Prawie wodnym. Konieczne jest wtedy dokonanie zgłoszenia budowy takiego stawu lub uzyskanie pozwolenia na jego założenie (przy większym zbiorniku, przekraczającym ustaloną wielkość).W przypadku użycia części tzw. budowlanych – stosujemy Prawo budowlane. Założenie określonego w wymiarach stawu wówczas nie łączy się z żadnymi formalnościami. Jest to najłatwiejsza sytuacja, upraszcza całkowicie proces budowy stawu na gruncie rolnym.Oczywiście koniecznie też należy wziąć pod uwagę, że stawy takie mogą być zasilane tylko w naturalny sposób – a więc wodami pochodzącymi z gruntu, roztopów bądź opadów.
Źródło: Prawo-budowlane.info