W środę (17 kwietnia) kryminalni z Komisariatu Policji w Pyskowicach, realizujący sprawę, zatrzymali w jednym z mieszkań w Rudzie Ślaskiej parę oszustów działającą na terenie całego kraju. 27-latka ścigana była sześcioma listami gończymi, a 36-latek trzema. Przy zatrzymanych zabezpieczono telefony i kilkadziesiąt kart prepaidowych. Sprawa ma wiele wątków i znajduje się w fazie rozwojowej. Policjanci walczą ze zjawiskiem oszustw, zatrzymując przestępców, ostrzegając. Do sukcesu czegoś jednak brakuje. Tylko wczoraj gliwiczanie poinformowali gliwickich stróżów prawa o stratach przekraczających 230 tysięcy złotych!
Ofiary oszustw
- Pewien 70-latek nigdy dotąd nie inwestował w kryptowaluty, jednak rozmówca telefoniczny z niepolskim akcentem był tak wiarygodny, że postanowił powierzyć mu swoje oszczędności. Rozmowa miała miejsce 14 kwietnia. Z konta zniknęło ponad 170 tysięcy złotych.
- 30-latek wystawił telefon na OLX za 1100 złotych i tyle stracił po kliknięciu w link i rozmowie telefonicznej z „pracownicą” portalu.
- 87-latek z gminy Sośnicowice, po rozmowie telefonicznej z „policjantem zwalczającym korupcję pocztową i bankową” oraz dyktowaniu numerów banknotów, dowiedział się, że wszystkie są fałszywe. Wydał przybyłej otyłej kobiecie o krótkich czarnych włosach ponad 55 tysięcy złotych.
- Do wymienionych oszustw dodajmy kradzież dokonaną przez dwie młode kobiety podające się za pracownice administracji, które zostały wpuszczone przez 81-latkę w Sośnicy. Odwróciły uwagę starszej pani, splądrowały szafki i ukradły 900 złotych. Pokrzywdzona, zorientowawszy się, że została wprowadzona w błąd i okradziona, udała się do biura administracji mieszkaniowej, aby poszukać tych dwóch pracownic, z których wyglądu zapamiętała jedynie to, że były podobne do siebie jak siostry i miały piękną ciemną karnację skóry.
Policja cały czas przestrzega i apeluje za pośrednictwem wszystkich środków przekazu o ostrożność i kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania do osób dzwoniących, przesyłających linki, odwiedzających nasze mieszkania a niezapowiedzianych przedstawicieli zakładów energetycznych, gazowni, administracji itp. Szczególna misja spoczywa na młodzieży, która częściej niż seniorzy czyta przestrogi i podobne jak powyżej komunikaty policji. Tą misją jest ostrzeganie seniorów przed zagrożeniami na podstawie zdarzeń, które się już dokonały.
Uczmy się na cudzych błędach!