Wiadomości z Pyskowic

Od 1 lutego nowe stawki za odbiór odpadów!

  • Dodano: 2022-01-19 10:00

1 lutego zmienią się rachunki mieszkańców Pyskowic za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Wyższa opłata wynika z czynników niezależnych od miasta. Aktualizację wymusiła podwyżka ceny usługi. Jedyna oferta w przetargu, dotychczasowego operatora PreZero Service Południe sp. z o.o. z Rudy Śląskiej, była wyższa o 260 tys. zł.

Nowe stawki za odbiór odpadów

Nowa stawka podstawowa, za odpady oddawane w sposób selektywny, to 35,80 zł miesięcznie od mieszkańca („karna” opłata, za odpady niesegregowane to 71,60 zł). Zmieniają się również stawki związane z lokalami użytkowymi. Od 1 lutego będą wynosić 1,40 zł (2,80, gdy odpady nie są zbierane selektywnie) za każdy m kw. do 60 m kw. powierzchni i 0,32 zł (0,64 zł opłata podwyższona za brak segregacji) zł od 1 m kw. powyżej 60 m kw.

Stawki rosną o niecałe 3 proc., czyli mniej niż wynikałoby z podwyżki dokonanej przez operatora w wysokości 4 proc.

- Drożeją paliwa i energia, rosną koszty osobowe, związane z podwyżką płacy minimalnej. Te wszystkie czynniki przekładają się na końcowy koszt odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych, który ponosi operator – tłumaczy Agnieszka Dymek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Jak podkreśla naczelnik jednostkowe koszty odbioru odpadów udałoby się obniżyć, gdyby do systemu dołączyli wszyscy mieszkańcy Pyskowic. Tymczasem między oficjalnym wskaźnikiem zamieszkania Głównego Urzędu Statystycznego (18 455) a liczbą osób zameldowanych (16 465) wciąż rozwierają się nożyce. Co więcej - liczba osób objętych systemem to zaledwie 14 622.

W 2021 r. urząd miejski wysłał 100 wezwań do złożenia deklaracji dotyczących liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Działanie zaowocowało złożeniem korekt i przyhamowaniem krzywej spadku zadeklarowanych mieszkańców, od których pobierana jest oplata za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- W roku 2022 r. planujemy zintensyfikować kontrole jakości usługi odbioru odpadów oraz skoncentrować uwagę na wyszukiwaniu nieruchomości, gdzie wskazana liczba osób zamieszkałych jest niezgodna ze stanem faktycznym – podkreśla A.Dymek.

Zmiana harmonogramu wywozu odpadów

Przy okazji tematu odpadów warto wspomnieć o zmianie harmonogramu wywozu odpadów, które dotyczą ulic Cmentarna, Górnicza, Hutnicza, Plac Karola Miarki, Kościelna, Ks. Bończyka, Mickiewicza, Osiedle Mikoszowina, Paderewskiego, Poniatowskiego, Powstańców Śl.(do nr 8), Rynek, Sienkiewicza, Strzelców Bytomskich, Szpitalna, Toszecka, Wielowiejska, Wojska Polskiego, Kard. Stefana Wyszyńskiego, Wyzwolenia. Korekta zacznie obowiązywać od lutego.

Aktualne terminy odbioru odpadów dostępne są na stronie Urzędu Miasta w Pyskowicach, zakładka Dla mieszkańców/Odpady/Harmonogramy odbioru odpadów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również