Wiadomości z Pyskowic

Koronawirus - zasady postępowania

  • Dodano: 2020-03-10 11:30

W związku z pierwszymi, potwierdzonymi przypadkami koronawirusa w Polsce służby medyczne i sanitarne apelują o zachowanie spokoju oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny i profilaktyki.

Swoje infolinie uruchomiły NFZ i PZU

W sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa każdy może zadzwonić na bezpłatną, całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia i dowiedzieć się jak dalej postępować. Konsultanci dyżurują pod numerem telefonu 800-190-590.

Natomiast dzwoniąc pod specjalny numer PZU 22 505 11 88 można uzyskać poradę lekarską -telefonicznie lub poprzez wideokonsultację. Pomoc mogą uzyskać wszyscy, nie tylko klienci PZU.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina o podstawowych zasadach zapobiegawczych:

1. Często myć ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką –jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachować bezpieczną odległość 

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Koronawirus - zasady postępowania

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.