Wiadomości z Pyskowic

Kolejne udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach w pyskowickim urzędzie

  • Dodano: 2023-12-28 11:15

Osobom o specjalnych potrzebach coraz łatwiej poruszać się po Urzędzie Miejskim w Pyskowicach. Obok funkcjonujących już rozwiązań pomagających w przemieszczaniu się, doszły właśnie udogodnienia w orientacji w postaci tabliczek w alfabecie Braille’a oraz tyflomap. Oznakowania powstały w ramach ostatniego etapu realizacji projektu „Dostępny samorząd – granty”, posiadającego dofinansowanie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Urząd Miasta wyszedł naprzeciw osobom z potrzebami

Oznaczenia dla osób niedowidzących i niewidzących pojawiły się przy drzwiach pomieszczeń oraz na korytarzach. Plany tyflograficzne, czyli przestrzenne, trójwymiarowe modele rozkładu pomieszczeń w urzędzie, z zaznaczeniem dróg ewakuacyjnych, stanęły na każdej kondygnacji. Dodatkowo mapy o podobnej funkcjonalności wykorzystano do informowania o planie pomieszczenia w przypadku dwóch toalet na parterze z dostosowaniami dla osób o szczególnych potrzebach. Temu samemu celowi służy oznaczenie pokoi numerami (lub innymi informacjami) w alfabecie Braille’a, łącznie z drzwiami sanitariatów czy w rejonie windy.

Należy podkreślić, że samorząd Pyskowic od dłuższego czasu wdraża plan zapewnienia dostępności osobom o szczególnych potrzebach. W ramach modernizacji budynku urzędu z myślą o osobach poruszających się na wózkach wykonano m.in. podjazd, toaletę, poszerzono część otworów drzwiowych w pomieszczeniach obsługi petentów na parterze. Dostępne są też pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Docelowo swoje miejsce na najniższej kondygnacji budynku znajdzie kasa. O udogodnienia pod tym samym kątem, np. w postaci mapy strony, wzbogacił się miejski serwis internetowy.

Pakiet rozwiązań dostosowawczych wykonany na przestrzeni ostatnich miesięcy (winda, oznakowanie, wymogi dostępności cyfrowej) wraz z ceną usług doradczych kosztował ponad 417 tys. zł. Najdroższa była budowa dźwigu osobowego, która pochłonęła 352 245,20 zł. Wydatki w kwocie 250 tys. zł zostaną pokryte z programu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również