Wiadomości z Pyskowic

Jak działa pompa ciepła?

  • Dodano: 2023-03-27 08:30, aktualizacja: 2023-03-28 14:24

Pompy ciepła, to urządzenia coraz częściej pojawiające się jako część systemu ogrzewania i wentylacji budynków. Dzięki niej możesz znacznie ograniczyć wydatki na energię konieczną do ogrzania domu. Dowiedz się zatem, jak właściwie działa pompa ciepła, jakie są jej podstawowe parametry i dlaczego jej stosowanie daje tak duże oszczędności. Tego właśnie dowiesz się z kilku poniższych akapitów, w których zawarta jest ta specjalistyczna wiedza.

Działanie pompy ciepła

Pompa ciepła, w odróżnieniu od innych systemów ogrzewania spalających różne rodzaje paliw, czy to na miejscu w domu, czy w odległej elektrociepłowni, nie „produkuje” energii cieplnej. Dokonuje ona tylko przetwarzania energii pierwotnej. Zatem potrzebne jest jej źródło tej energii. Może to być źródło ciepła takie jak:

  • woda – wodna pompa ciepła;
  • powietrze – powietrzna pompa ciepła;
  • grunt – gruntowa pompa ciepła.

W celu dokonania transportu energii, pompa musi być zasilana. Istniejące rozwiązania wykorzystują w większości zasilanie prądem, chociaż istnieją też pompy zasilane gazem. Sama zasada działania pompy ciepła, jest taka sama we wszystkich wymienionych powyżej przypadkach. Działa ona tak samo jak lodówka, tylko w odwrotną stronę. Lodówka wyrzuca ciepłą ze swojego wnętrza na kratkę z tyłu, która jest zawsze ciepła lub wręcz gorąca. Ciepło z gruntu, wody lub powietrza, czyli tak zwanego dolnego źródła ciepła, ogrzewa czynnik roboczy, który odparowuje w parowniku. W kolejnym kroku, pary te są sprężane, co podnosi ich temperaturę. Przy rozprężaniu w skraplaczu, oddają one ciepłe do drugiego obiegu, którym przesyłane jest ono do systemów ogrzewania, zwanych górnym źródłem ciepła.

Na rynku dostępne są również rozwiązania hybrydowe, które wykorzystują różne źródła ciepła do pracy, na przykład pompę ciepła połączoną z gazowym kotłem kondensacyjnym. Elektroniczny system sterowania, decyduje o tym, które ze źródeł jest wykorzystywane w danej chwili, w zależności od tego, jak mocno jest ustawione grzanie, jak i jakie warunki są na zewnątrz (zazwyczaj jest to powietrzna pompa ciepła) oraz jak kształtują się ceny energii.

Pompy ciepła rewersyjne pozwalają na pracę układu w obu kierunkach. Oznacza to, że w upalne dni pompa może transportować ciepło na zewnątrz budynku, zapewniając mu chłodzenie. W Polsce najczęściej wybieranym rozwiązaniem są elektryczne pompy ciepła, wykorzystujące powietrze na zewnątrz budynków.

Pompy ciepła dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/

Podstawowe parametry pomp ciepła

Najważniejszym parametrem pompy ciepła, jest jej współczynnik COP (Coefficient Of Performance), czyli współczynnik efektywności. Jego wysokość określa, jak dużo ciepła, może uzyskać pompa z otoczenia w stosunku do dostarczonej jej energii. Im wyższy jest ten parametr, tym więcej zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu.  Jeszcze lepiej sprawdza się parametr SCOP, czyli współczynnik efektywności uśredniony dla całego sezonu grzewczego. Jeżeli instalacja jest już zamontowana i działa, można również wyznaczyć SPF, czyli rzeczywisty współczynnik efektywności.

Musisz tutaj pamiętać, że wydajność pompy ciepła, zależy od tego, jaki rodzaj ogrzewania zamontowany jest w domu. Najlepiej współpracuje ona z ogrzewaniem podłogowym, gdzie wymagana temperatura czynnika roboczego wynosi 28 stopni. Jeżeli zastosowane są tradycyjne kaloryfery, gdzie do pracy potrzebne jest 55 stopni, to wydajność pompy może być niższa.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.