Wiadomości z Pyskowic

Escapetruck zatrzymał się w Pyskowicach – lekcja o handlu ludźmi [ZDJĘCIA]

  • Dodano: 2025-05-13 10:30

W sobotę 10 maja w Pyskowicach przy ulicy Nad Kanałem odbyła się kolejna odsłona mobilnego projektu edukacyjnego „Escapetruck”. Inicjatywa ta, prowadzona przez Komendę Główną Policji we współpracy z Policją Holenderską, Ambasadą Królestwa Niderlandów, Uniwersytetem Wrocławskim, Strażą Graniczną, MSWiA oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat handlu ludźmi.

Pyskowiczanie wzięli udział w projekcie edukacyjnym

Specjalnie zaadaptowana naczepa ciężarówki została przekształcona w pokoje zagadek, w których uczestnicy – głównie uczniowie lokalnych szkół średnich – rozwiązywali zadania oparte na autentycznych historiach ofiar handlu ludźmi. Aby wydostać się z „escapetrucka”, potrzebna była współpraca, spostrzegawczość i logiczne myślenie.

Dzięki obecności funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz lokalnych profilaktyków, młodzież miała okazję dowiedzieć się więcej o mechanizmach przestępczego werbunku, warunkach życia ofiar oraz o tym, jak rozpoznać i zgłosić zagrożenie. Oprócz interaktywnej gry, uczestnicy mogli skorzystać z punktów informacyjnych oraz otrzymać broszury i materiały edukacyjne.

Czym jest Escapetruck?

To edukacyjny escape room na kółkach, który łączy elementy gry z przekazem społecznym. Scenariusze oparte na prawdziwych przypadkach służą jako narzędzie do pokazania realiów pracy przymusowej i wyzysku. Projekt, zapoczątkowany przez stronę holenderską i realizowany w Polsce we współpracy z krajowymi służbami i uczelniami, promuje wiedzę oraz czujność społeczną wobec handlu ludźmi.

To kolejny przystanek na trasie tej wyjątkowej kampanii profilaktycznej.

Trasa Escapetrucka w woj. śląskim:

  • 10 maja – Gliwice
  • 11 maja – Mysłowice
  • 12 maja – Pszczyna
  • 13 maja – Jaworzno
  • 14 maja – Wodzisław Śląski
  • 15 maja – Żory
  • 16 maja – Żywiec

Do kogo skierowany jest projekt?

Projekt skierowany jest do młodzieży powyżej 16. roku życia, studentów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematyką. Choć całość ma formę gry, porusza bardzo poważny problem społeczny. Uczestnicy wychodzili z escapetrucka poruszeni i bardziej świadomi zagrożeń, przyznając, że doświadczenie zmieniło ich spojrzenie na pozornie atrakcyjne oferty pracy.

Escapetruck to więcej niż gra – to apel do nas wszystkich

Choć projekt ma formę wirtualnej zabawy, jego przesłanie skłania do głębokiej refleksji. Młodzi ludzie po wyjściu z escapetrucka często przyznają, że teraz z większą rozwagą będą analizować oferty pracy, zdając sobie sprawę, że handel ludźmi to realne zagrożenie – również w ich otoczeniu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również