Każde święta są magicznym czasem dla najmłodszych. Oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę i prezenty pod choinką, poszukiwanie prezentów Wielkanocnych, urodziny czy pierwsze sakramenty – okazji do przyjmowania prezentów jest bardzo wiele. Otrzymywanie prezentów jest ogromną przyjemnością, jednak wymaga ono opanowania pewnych zachowań, pozwalających na przyjęcie prezentu w sposób kulturalny i stosowny. Nie ma tak szczerej istoty, jaką jest dziecko. Eksperci zwracają uwagę na to, by od samego początku uczyć dzieci umiejętności wręczania i otrzymywania podarków. Potocznie określić to można „sztuką wdzięczności”. Wyjaśniając dziecku symbolikę, jaką niosą prezenty, jako dorośli jesteśmy w stanie przystosować je do rzeczywistości, w której nie każdy prezent może okazać się tym trafionym, jednak każdy podarunek powinno się przyjąć z radością. Z jakimi zasadami warto zawczasu zapoznać najmłodszych, by uniknąć przykrych sytuacji? Postanowiliśmy przedstawić kilka z nich.
Dzieci widzą wszystko – zwłaszcza reakcje swoich rodziców na prezenty
Sztuka dawania i otrzymywania, jaką chcemy przekazać dziecku, wymaga od nas szczerości. Dzieci uczą się przez obserwację oraz naśladownictwo, zaś najważniejszy wzór czerpią w tym przypadku od rodziców. To właśnie na barkach bliskich osób leży obowiązek niesienia dobrego przykładu. Mówiąc dziecku, że powinno być wdzięczne za wszystkie prezenty, a następnie narzekając na otrzymane przez bliskich pakunki powodujemy, że maluch nie do końca będzie zdawał sobie sprawę z tego, w co wierzyć – dzieci o wiele szybciej wyłapują bodźce niewerbalne (pozasłowne), zapamiętując je o wiele lepiej niż jakiekolwiek przykazania. Przyjmując prezent powinno się za niego podziękować, niezależnie od tego czy się nam podoba, czy może nie trafił w nasz gust. Konieczne jest rozpakowanie go przy ofiarodawcy. Nie warto uczyć dziecka sztucznych reakcji na prezent; jednocześnie warto przekazać mu, że zwykłe „dziękuję” w zupełności wystarcza w każdej sytuacji.
Wręczanie prezentów lepsze niż otrzymywanie? To możliwe!
Do około drugiego roku życia, dziecko reaguje spontanicznie i niezbyt przejmuje się regułami społecznymi, bowiem po prostu ich nie rozumie. Nie jest w stanie wykazywać się empatią poziomu osoby dorosłej, a przy tym ma zbyt krótką pamięć by jakkolwiek skupić się na prezencie przez dłuższy czas. To właśnie starsze dzieci chłoną reakcje rodziców niczym gąbki – a ci powinni wspomagać je w nauce. Ważna jest przede wszystkim szczera rozmowa, podczas której wyjaśni się dziecku po co daje się prezenty oraz w jaki sposób powinno się to robić. Pogawędka o emocjach jakie mogą pojawić się po stronie wręczającego i odbierającego prezent jest równie istotna. Ważne, by nauczyć dziecko odczytywać emocje u siebie i innych – właśnie wtedy mają szansę adekwatnie za nie zareagować.
Jakie prezenty są najlepsze dla dzieci?
Ucząc dziecko sztuki dawania i otrzymywania prezentów, warto zastanowić się nad samą ideą prezentów dla dzieci. Jak wybrać właściwy prezent, by maluch rzeczywiście był z niego zadowolony? Ciekawe prezenty dla dzieci oferuje między innymi sklep Murrano, mający w swojej ofercie podarunki praktyczne, mające na celu służyć dziecku przez dłuższy czas. Świetnym wyjściem jest podarowanie zbioru opowiadań, encyklopedii czy spersonalizowanego notatniku do zapisywania w nim sekretów bądź...pomysłów na prezenty dla bliskich osób! Obdarowywanie i przyjmowanie prezentów to jedne z podstawowych i ważnych umiejętności społecznych. Jako dorośli również możemy nauczyć się wiele od najmłodszych – którzy na prezenty reagują zazwyczaj ze szczerą radością!