Wiadomości z Pyskowic

Bezpieczne środki do samoobrony

  • Dodano: 2017-01-26 14:30

Zimą, kiedy szybko zapada zmrok, a słońce wstaje późno, łatwo o sytuacje sprzyjające niebezpieczeństwom – nie tylko na drodze, kiedy to kierowca może nie zauważyć pieszego, ale także np. podczas wieczornego spaceru czy powrotu z pracy.

Na rynku jest dostępnych wiele narzędzi służących do obrony własnej. Możemy wybierać spośród tych, na których zakup i posiadanie nie jest wymagane zezwolenie. W co warto zainwestować? Wszystko zależy od wielkości naszego budżetu, potrzeb, przyzwyczajeń, uwarunkowań fizycznych i psychicznych. Zapoznaj się z przeglądem środków do samoobrony i zdecyduj, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Masz prawo się bronić!

Skuteczna samoobrona polega na odparciu ataku napastnika – masz prawo bronić się, kiedy zagrożone jest Twoje życie lub zdrowie. Dlatego nie obawiaj się, że zrobisz krzywdę napastnikowi. Nie czekają Cię konsekwencje prawne, o ile nie przekroczysz granic obrony koniecznej (obrona musi być współmierna do ataku). Każdy przypadek przekroczenia granic obrony koniecznej jest indywidualnie rozpatrywany przez sąd. Zwykle bierze pod uwagę okoliczności takie jak stan psychiczny ofiary w momencie ataku i może złagodzić karę lub całkiem z niej zrezygnować.

Co jest legalne?

Wiele osób zastanawia się, czy kastet jest legalny. Kastet to broń obuchowa używana w walce wręcz. Wygląda jak połączone pierścienie, które zakłada się na dłoń i zaciska w pięść. Jest zbudowany tak, aby zwiększyć siłę ciosu zadawanego pięścią. Używanie kastetu np. w bójkach traktowane jest przez prawo jako użycie niebezpiecznego narzędzia i jest karane. Można posiadać kastet w celach kolekcjonerskich, ale potrzebne jest odpowiednie zezwolenie wydane przez komendanta powiatowego Policji. Nie można nosić przy sobie kastetu w celu samoobrony, a tym bardziej używać go do tego celu.

Legalne środki do samoobrony

Wybór legalnych narzędzi do samoobrony jest w Polsce dość duży. Są łatwo dostępne i niedrogie – co znaczy wydane 200 złotych w stosunku do uratowanego życia? Jeśli jeszcze nie dokonałeś wyboru środka do obrony, możesz wybrać się do profesjonalnego sklepu z takimi artykułami. Wykwalifikowany personel na pewno pomoże Ci dobrać sprzęt odpowiedni dla Ciebie. Jakie są najpopularniejsze środki?

  • Gaz pieprzowy – ręczny miotacz gazu z substancją czynną (kapsaicyną występującą w ostrych papryczkach) działa na receptory bólu i po kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi wywołuje pieczenie, łzawienie i mocny kaszel. Wyróżniamy trzy rodzaje gazów: stożkowy (czyli w formie mgły; jest podatny na warunki atmosferyczne, ale jego zaletą jest brak konieczności precyzyjnego celowania), strumieniowy (wyrzuca pod ciśnieniem strumień cieczy) oraz w formie piany lub żelu ("przykleja się" do skóry i trudniej go zneutralizować).

  • Paralizator – to urządzenie rażące cel prądem o dużym napięciu, ale niskim natężeniu, które nie zagraża życiu (jeśli stosujemy paralizator zgodnie z zaleceniami, czyli nie dłużej niż 5 sekund). Jest skuteczny nawet przez warstwę ubrań i może unieruchomić napastnika na kilkanaście minut, dając ofierze czas na ucieczkę i wezwanie pomocy.

  • Pałka teleskopowa – jest najczęściej wykonana z lekkiego, ale mocnego materiału. Odpowiednia dla osób, które nie mają psychicznych oporów przed zadawaniem ciosów. Wbrew powszechnej opinii jest to dobre narzędzie do samoobrony także dla kobiet. Złożona pałka ma długość około 15-20 centymetrów i waży zwykle nie więcej niż pół kilograma, dlatego można zawsze nosić ją w plecaku czy torebce.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.