Wiadomości z Pyskowic

Czy „E” zawsze oznacza szkodliwą chemię?

  • Dodano: 2018-02-02 12:30

Patrzysz na skład dowolnego produktu i na widok jakiegokolwiek „E” zapala ci się czerwona lampka? To dobrze, jednak nie wszystko, co ma w nazwie „E” jest szkodliwe. Przedstawiamy cztery dodatki, które są bezpieczne dla człowieka.

Dodatki spożywcze – 8 grup

Dodatków z „E” jest cała długa lista. Dzielą się one na osiem grup: barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze i regulatory kwasowości, emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp., środki pomocnicze, wzmacniacze smaku, środki słodzące, nabłyszczające i inne oraz stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne.

Poniżej przedstawiamy cztery  nieszkodliwe a nawet pomocne, dodatki spożywcze, na jakie można trafić w pokarmach.

E101 – po prostu witamina B2

Związek E101 (i) występuje również pod nazwą ryboflawina. Jest to najzwyklejsza... witamina B2. I to bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór może powodować m. in. zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, opóźnienie wzrostu pogorszenie ostrości wzroku czy stany zapalne błon śluzowych.

By dostarczyć odpowiednie jej ilości należy regularnie spożywać chude sery, migdały, jajka, ryby (łosoś, pstrąg) a także fasolę oraz nabiał. Ryboflawinę stosuje się przy produkcji płatków kukurydzianych, masła orzechowego, napojów kakaopodobnych i kawy.

E101a - Mononukleotyd flawinowy

Choć jego nazwa brzmi groźnie, nie ma się czego obawiać. Mononukleotyd flawinowy to ester kwasu fosforowego i ryboflawiny. Wytwarzany jest nie tylko w laboratoriach, ale także w naszym organizmie. Występuje w takich samych pokarmach, jak E101. Ten dodatek spożywczy stosowany jest jako żółty barwnik żywności , zaś jego spożywanie nie ma żadnych efektów ubocznych dla naszego zdrowia.

E160a – zwykła marchewka

Pod tajemniczo brzmiącym numerem E160a kryje się stara, poczciwa marchew. A konkretniej grupa organicznych związków chemicznych znanych jako karoteny. Są to pomarańczowożółte barwniki roślinne, które naturalnie występują w wielu warzywach i owocach. Bogatymi źródłami karotenu są m. in.: brokuły, buraki ćwikłowe, marchew, morele czy szpinak. Karoten świetnie działa na nasz wzrok, więc nie powinniśmy się obawiać żadnych produktów spożywczych, które go zawierają.

E300 – witamina C

Brak lub niedobór E300 w naszym organizmie może prowadzić do bardzo ciężkich chorób. E300 to nic innego, jak kwas askorbinowy, czyli witamina C. Już w szkole podstawowej dzieci uczą się, jak ważna jest ona dla naszego organizmu. Witamina C m. in. ułatwia przyswajanie żelaza, wzmacnia zęby i dziąsła, wzmacnia odporność organizmu.

Wpływ E300 na człowieka jest nie do przecenienia, dlatego kwas askorbinowy jest stosowany w przemyśle spożywczym. Naturalnymi źródłami witaminy C są zaś m.in. czarna porzeczka, papryka, cytryna oraz rzodkiew.

Lista chemicznych dodatków do żywności obejmuje kilkaset pozycji. Część z nich została dopuszczona do użycia w Unii Europejskiej, zaś  niektóre dodatki spożywcze nie mogą być stosowane w krajach wspólnoty. Jeżeli na etykiecie produktu znajdziecie któryś z wymienionych dodatków, możecie być spokojni o jego spożycie.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.