Wiadomości z Pyskowic

Jakie prace najczęściej wykonują Ukraińcy w Pyskowicach?

  • Dodano: 2023-07-11 14:45

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało wstępne dane dotyczące bezrobocia rejestrowanego pod koniec czerwca 2023 roku. Według MRiPS stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5%. W województwie śląskim bezrobocie jest na poziomie 3,6%, co oznacza dobre perspektywy zawodowe dla osób poszukujących zatrudnienia – w tym dla uchodźców. Jaka praca dla Ukraińców dostępna jest na Śląsku? W jakim zawodzie zarabia się najlepiej? Sprawdź!

Praca w województwie śląskim – ile można zarobić?

W czerwcu 2023 roku Polska pozostała krajem z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia wśród krajów Unii Europejskiej. Poziom bezrobocia zgodny z szacunkami Eurostatu wyniósł 2,7% do 5,9% w całej UE. Najczęściej zgłaszane oferty pracy dotyczyły zatrudnienia na produkcji (proste prace w przemyśle, ręczne pakowanie) i w magazynach, pracowników biurowych, sprzedawców, robotników budowlanych, pracowników utrzymania czystości i pomocy kuchennych. Jakie dochody przyniosła praca w powiecie gliwickim i na Śląsku?

Od 10 437 złotych brutto do 4775 złotych brutto – tyle zarobili śląscy pracownicy w różnych sektorach w kwietniu 2023 roku. Najbardziej opłacalna okazała się praca Pyskowice w informacji i komunikacji, najniższe średnie wynagrodzenie przyniosło zatrudnienie w branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Praca dla uchodźców na Śląsku – gdzie jej szukać?

Jak wstępnie podaje MRiPS, w czerwcu 2023 roku pracodawcy zgłosili ponad 100 tys. wolnych miejsc pracy oraz miejsc aktywizacji zawodowej. Jest to około 5,4 tys. więcej miejsc niż w maju tego roku (wzrost o 5,7%) i około 4 tys. (4,2%) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jaka w związku z tym praca w województwie śląskim czeka na bezrobotnych?

W Śląskiem oferty z PUP to ponad 3 tys. miejsc pracy. W powiecie gliwickim aktualnych jest 46, a w samych Pyskowicach 13 ogłoszeń. Praca Pyskowice oferowana jest na takich stanowiskach jak m.in.:

  • pracownik terenów zielonych, 
  • asystent ds. księgowości, 
  • instruktor praktycznej nauki zawodu, 
  • ślusarz, 
  • pracownik sprzątający, 
  • monter instalacji i urządzeń sanitarnych, 
  • sprzedawca czy portier/dozorca.

Oferty pracy z woj. śląskiego można znaleźć nie tylko w urzędach pracy, które dodatkowo oferują inne formy wsparcia, np. dofinansowania i kursy zawodowe, ale także w sieci, m.in. na portalach rekrutacyjnych typu Praca.pl.

Zawody, w których dostępna jest praca dla Ukraińców

Praca dla uchodźców nie wymaga obecnie załatwiania wielu formalności, dlatego wielu pracodawców coraz chętniej przyjmuje do swoich firm obywateli Ukrainy. Ważne, aby kandydaci do pracy spełniali wymagania zawarte w ogłoszeniu – poza kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym nierzadko oczekiwana jest znajomość języka polskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Osoby, które pilnie szukają zatrudnienia, powinny skupić się na stanowiskach, na których prognozowany jest deficyt pracowników – w 2023 roku według Barometru Zawodów w powiecie gliwickim będzie to 28 zawodów.

Najłatwiej dostępna praca w Pyskowicach i w powiecie gliwickim to oferty dla lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, nauczycieli, a także psychologów i psychoterapeutów. W tych zawodach brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy spowodowany jest głównie przez trudne warunki pracy i ograniczone możliwości kształcenia (ograniczona ilość miejsc na uczelniach).

W przypadku uchodźców celujących w prace proste oraz techniczne dobrą wiadomością jest zwiększone zapotrzebowanie na takich pracowników jak kierowcy autobusów i kierowcy samochodów ciężarowych, kucharze, mechanicy pojazdów samochodowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani. 

Praca dla Ukraińców może z kolei być nieco trudniej dostępna na takich stanowiskach jak administratorzy stron internetowych, animatorzy kultury i organizatorzy imprez, cukiernicy, dziennikarze i redaktorzy, fizjoterapeuci i masażyści, filolodzy i tłumacze, fryzjerzy, graficy komputerowi, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, magazynierzy, opiekunki dziecięce, sprzedawcy i kasjerzy. W tych profesjach prognozowana jest równowaga popytu i podaży, a więc liczba wakatów zbliżona do liczby kandydatów do pracy.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.