Wiadomości z Pyskowic

Jak wybrać właściwą kolumnę rektyfikacyjną?

  • Dodano: 2024-04-03 09:45

Dzięki kolumnie rektyfikacyjnej można otrzymać czysty, pozbawiony smaku i zapachu spirytus. Kolumna zawsze wykorzystuje proces destylacji wielostopniowej (w przeciwieństwie do pot-stila, który działa na zasadzie destylacji prostej), występuje jednak w różnych wersjach, co może utrudnić wybór właściwego sprzętu. Czym więc należy się kierować podczas zakupu?

Właściwe parametry 

Dobra aparatura do bimbru musi być wydajna, a o tym informuje tempo destylacji, które nie powinno być mniejsze niż 1 litr/h. Wydajność sprzętu jest powiązana z jego rozmiarami, a w szczególności ze średnicą rury – wymagane minimum to 50 mm, a im większa ma być produkcja, tym szerszej rury potrzebuje kolumna. Jeśli chodzi o wysokość kolumny, to nie należy schodzić poniżej 100 cm, i warto też zwrócić uwagę, czy kocioł jest wystarczająco pojemny oraz stabilny, by utrzymać wysoki sprzęt z szeroką rurą.

Jaka konstrukcja?

Wysoka kolumna, jak np. model dostępny na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54 jest najlepsza, ale nie wszędzie da się ją wstawić. Z dobrych parametrów na szczęście nie trzeba rezygnować. Zamiast modelu klasycznego można wybrać wersję Aabratek, która pracuje według tych samych zasad, tyle że ma pochyloną głowice kolumny – w ten sposób, bez straty dla parametrów produkcji, można obniżyć wysokość o ok. 30 cm. Więcej o działaniu tego typu sprzętu: dobrydestylator.pl.

Z jakiego materiału są najlepsze kolumny rektyfikacyjne?

Stalowa aparatura jest tańsza, ale poza tym niewiele ma innych zalet. Bimber produkowany na sprzęcie stalowym może mieć ostrzejszy, metaliczny posmak, co obniża jego jakość. Słabej jakości stal może też korodować, co dodatkowo pogarsza walory alkoholu. 

Bardziej cenionym materiałem jest miedź, przy której nie ma podobnych problemów. Miedź jest nieprzyjazna dla bakterii i usuwa z destylatów toksyczne związki chemiczne, dlatego właśnie alkohole produkowane na miedzianej aparaturze uchodzą za szlachetniejsze i bardziej jakościowe. Ponadto miedziana kolumna jest tańsza w eksploatacji – miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło, więc podczas destylacji zużywa się mniej prądu/wody.

Czy kolumna rektyfikacyjna jest wyłącznie do spirytusu?

Zwykła kolumna posiada tylko jeden system, najczęściej LM, w którym zaworek znajduje się w głowicy. Jest to niestety system o dość ograniczonych możliwościach, ponieważ ciężko na nim uzyskać idealnie oczyszczony spirytus, warto zatem poszukać kolumny z dwoma systemami: LM+OVM albo LM+OLM.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.