Wiadomości z Pyskowic

Formalności, o których nie można zapomnieć przy montażu pompy ciepła

  • Dodano: 2024-04-03 08:15, aktualizacja: 2024-04-03 08:23

Pompa ciepła zalicza się do odnawialnych źródeł energii, które uznawane są za ekologiczne, efektywne i ekonomiczne rozwiązania w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków. Jednak zanim w budynku zostanie zamontowane tego typu urządzenie, to trzeba dopełnić kilka formalności. W tym artykule postaramy się je pokrótce omówić.

Sprawdzenie warunków lokalnych i planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem prawnym określającym przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta lub gminy, a także warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Na tym etapie dowiadujemy się czy jest możliwość realizacji projektu na danym terenie. Lokalne warunki pozwalają na przykład ustalić, czy w danej lokalizacji dozwolone jest montowanie urządzeń typu pompa ciepła. W niektórych przypadkach, szczególnie w strefach ochrony konserwatorskiej, strefach zabytkowych lub obszarach o szczególnych warunkach przyrodniczych, mogą bowiem obowiązywać ograniczenia lub dodatkowe wymogi dotyczące instalacji urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Informacje w tym temacie można uzyskać w lokalnym urzędzie miasta lub gminy, w wydziale zajmującym się zagospodarowaniem przestrzennym. Można tam uzyskać dostęp do obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego lub, w przypadku ich braku, złożyć wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Taka decyzja określa możliwości zabudowy konkretnego terenu z uwzględnieniem lokalnych przepisów i ograniczeń. Trzeba przy tym uwzględnić takie czynniki jak maksymalna wysokość budowli, odległość od granic działki, a także na ewentualne wymogi dotyczące zachowania określonego charakteru estetycznego zabudowy. Ponadto, warto sprawdzić, czy w planie nie przewidziano w najbliższym czasie zmian, które mogłyby wpłynąć na możliwość montażu pompy ciepła.

Czy jest potrzebne pozwolenie na budowę?

Jeżeli interesuje nas urządzenie o mocy nieprzekraczającej 40 kW to montaż pompy ciepła nie wymaga wówczas pozwolenia na budowę. Jednak w przypadku instalacji o większej mocy lub szczególnych warunków lokalnych (np. budynek zabytkowy, specjalna strefa ochronna) może być wymagane uzyskanie takiego pozwolenia. Zanim więc zakupimy urządzenie, warto skontaktować się z odpowiednim wydziałem architektury w swoim urzędzie miasta lub gminy.

Warunki przyłączenia do sieci elektrycznej

Pompy ciepła, mimo że wykorzystują energię odnawialną z otoczenia, do swojego działania potrzebują zasilania elektrycznego. W związku z tym, do ich efektywnego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia infrastruktura elektryczna. Proces weryfikacji, najczęściej zaczyna się od analizy wymagań energetycznych urządzenia. Jak zwracają uwagę specjaliści z rekuperatory-ask.pl moce działania pomp ciepła mogą się znacznie różnić w zależności od modelu i planowanego zakresu wykorzystania, np. do ogrzewania, chłodzenia czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. W związku z tym, konieczne jest ustalenie, jakie będzie zapotrzebowanie na energię elektryczną i czy obecna instalacja elektryczna jest w stanie je zaspokoić. Może się okazać, że dostawca energii elektrycznej, może wymagać przeprowadzenia inspekcji technicznej, na podstawie której określi, jakie prace są niezbędne do dostosowania przyłącza do nowych wymagań. Czasami będzie to obejmować instalację nowego licznika o większej mocy, wzmocnienie linii zasilającej lub inne prace techniczne. Warto również sprawdzić możliwości uzyskania wsparcia finansowego na modernizację przyłącza elektrycznego w ramach dostępnych programów dotacyjnych lub kredytowych wspierających instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Często koszty takiej inwestycji można wówczas znacznie obniżyć, korzystając z odpowiednich form wsparcia. Na każdej budowie przeważnie pojawiają się różnego rodzaju komplikacje. Jeśli chodzi o montaż pompy ciepła można ich uniknąć. W jaki sposób? Przygotowując się do spełnienia wymaganych przez urzędy i ustawy formalności. Mamy nadzieję, że również u Ciebie montaż pompy ciepła przebiegnie bezproblemowo.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Pyskowice.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.